شادترین مردم اروپا


شادترین مردم اروپا

بعد از اینکه چندین سال پیاپی دانمارکی ها به عنوان شادترین مردم جهان انتخاب شدند؛ همه به فکر افتادند تا راز این خوشحالی و شادی را درک کنند. راز این شادی در یک فرهنگ قدیمی روژی و دانمارکی به اسم hyyge است. فرهنگ «هوگه» راز زندگی آرام، صمیمی و دوست داشتنی مردم شمال اروپاست که باعث شده شادترین مردم دنیا باشند.

هوگه میگوید برای لذت بردن از زندگی؛ باید سرعت زندگی را پایین آورد و از لحظه لحظه زندگی که میگذرد لذت برد. حتی لحظه هایی که به نظر ارزشی ندارند. اما اصرار بر هنر یا توانایی «زندگی در لحظه» فقط مخصوص هوگه نیست و خیلی از فرهنگ ها و حتی مذاهب به آن تاکید کرده اند. پس چرا به نظر میرسد هوگه موفق تر عمل کرده است؟
برای اینکه هوگه به زندگی شما وارد شود؛ باید چند اصل را رعایت کنید که در کتاب های این فرهنگ هم به آن ها اشاره شده و اجزای تشکیل دهنده هوگه و عکس های آن هستند.

شمع در هوگه

شمع

مهم ترین جزء فرهنگ و زندگی دانمارکی ها شمع است! برای شروع زندگی هوگه ای؛ همین امروز بروید و تعداد زیادی شمع بخرید. اصلا لازم نیست شمع های گران قیمت بخرید. بهتر است شمع هایتان از ساده ترین نوع ممکن و تک رنگ باشند. فقط اگر به بو یا دود شمع حساسیت دارید، نوع بدون دود و بویش را تهیه کنید.

کتاب و هوگه

کتاب و مجله

مردم اسکاندیناوی اهل مطالعه زیادی هستند و کتاب ها و مجلاتشان را با خود به رختخواب می برند و به جای استفاده از گوشی، در آرامش و سکوت آخر شب به مطالعه کتاب می پردازند.

نوشیدنی گرم

نوشیدنی های گرم جزء لاینفک هوگه است. اگر دوست دارید به سبک دانمارکی ها زندگی کنید؛ ماگ های رنگی و بزرگ و دوست داشتنی تهیه کنید و هر وقت احساس خستگی کردید یا بی حوصله بودید، خودتان را به یک نوشیدنی گرم دعوت کنید، هر چیزی که دوست دارید؛ شیرکاکائو یا یک دمنوش و….

mobile off

تکنولوژی ممنوع

دانمارکی ها از سر شب، کامپیوتر و گوشی هایشان را خاموش میکنند و به کارهای دیگری می پردازند. دوری از تکنولوژی و کتاب خواندن یا حضور در جمع، از مهم ترین اجزای هوگه است.

لباس های گرم و نرم

در کشورهای شمال اروپا بیشتر وقتها هوا سرد است و به همین خاطر بیشتر به درد پاییز و زمستان ما میخورد. لباس های بزرگ تر از سایز؛ پشمی، نرم و راحت برای یک لایف استایل هوگه ای مورد نیاز هستند. مخصوصا جوراب های بلند و پشمی بامزه که میتوانید از بعضی مغازه ها تهیه کنید.

party hygge

مهمانی

بر خلاف تصور ما، اروپایی ها خیلی هم سرد و ماشینی نیستند. همین فرهنگ هم باعث شده که مردم شادی داشته باشند. همان طور که گفتیم، دانمارکی ها خیلی اهل فضای مجازی نیستند و به جای آن در مهمانی شرکت می کنند و یا کتاب می خوانند. آنها حداقل هر ماه یک قابلمه پارتی برگزار میکنند که هر کس با غذای خودش در مهمانی حاضر شود یا آخر هفته هایشان را کنار یکدیگر به مهمانی می گذرانند. «بازی کردن» یکی از پایه های مهمانی دانمارکی هاست.

Award hygge

به خودتان جایزه بدهید

در این فرهنگ، نباید حتما کوه جابجا کنید تا بتوانید برای خودتان جایزه بخرید. هر از گاهی چیزی که دوست دارید را برای خودتان بخرید. حتی اگر یک شکلات است. یا هر چند ماه یکبار؛ یک روز تا شب زیر پتو بمانید و لذت ببرید.

work hygge

کار فقط در محیط کار

دانمارکی ها هفته ای 33-35 ساعت کار می کنند. (البته کار مفید) ولی حتی یک ثانیه بعد از خروج از محل کار؛ به زندگی عادی بر میگردند و به مسائل کاری حتی فکر هم نمیکنند.

اگر از فرهنگ هوگه خوشتان آمده، قبل از همه این ها باید یاد بگیرید عجله را کنار بگذارید. اگر به شمال اروپا سفر کرده باشید، حتما متوجه سرعت کم مردم شده اید. با کم کردن سرعت زندگی، کم کم می آموزید به هر لحظه به چشم یک موهبت نگاه کنید. یادتان باشد ما وظیفه داریم از هر لحظه زندگی مان لذت ببریم؛ در غیر این صورت این نعمت بزرگ را حیف و میل کرده ایم.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *