هوشمندترین شهرهای جهان-The Smartest Cities in the World


هوشمندترین شهرهای جهان-The Smartest Cities in the World

شهرهای نیویورک، لندن و پاریس هوشمند ترین شهرهای جهان هستند و تورنتو نیز در لیست ده شهر برتر دنیا در زمینه هوشمند سازی قرار دارد. در واقع تورنتو تنها شهر در کانادا و یکی از دو شهر آمریکای شمالی است که در رده ده شهر برتر دنیا قرار گرفته اند. بر اساس پنجمین ویرایش شاخص شهرهای پویا (CIMI) که تحت نظارت اساتید مرکز استراتژی جهانی سازی (CGS) تهیه شده است، هوشمند ترین شهرهای دنیا در مقایسه با رتبه بندی سال گذشته تقریبا در یک راستا قرار دارند. به نظر می رسد که شهرهای نیویورک و لندن همواره در حال رقابت برای کسب مقام اول می باشند، در حالی که هنگ کنگ و تورنتو در رقابت برای گرفتن جایگاه هشتم دنیا هستند و البته امسال تورنتو توانست به این رتبه دست پیدا کند.

شهر تورنتو

تعریف شهر هوشمند

شهر هوشمند به شهری گفته می‌شود که بر اساس آخرین نظریه‌های تکامل یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات، داری چند معیار اصلی باشد.

پنجمین نسخه از رتبه بندی شهرهای هوشمند دنیا به بررسی سطح توسعه 165 شهر از هشتاد کشور دنیا پرداخته است و 9 معیار ضروری برای انتخاب یک شهر هوشمند پایدار را مد نظر قرار داده است که عبارتند از:

  1. سرمایه انسانی (توسعه، جذب و پرورش استعداد)
  2. انسجام اجتماعی (اجماع میان گروه های اجتماعی در یک شهر)
  3. اقتصاد
  4. محیط زیست
  5. حکومت داری
  6. برنامه ریزی شهری
  7. توسعه بین المللی
  8. فناوری
  9. حمل و نقل و جابجایی (سهولت جابجایی و دسترسی به خدمات عمومی)

فروشگاه محصولات اپل

همچنین در این مطالعه نسبت به سالهای قبل تغییراتی ایجاد شده و در چند مورد به روز رسانی انجام شده است. سیستم رتبه بندی در حال حاضر ملاکهایی همچون تعداد حملات تروریستی، تعداد فروشگاه های Apple Store و سایر متغیرها نظیر تولید ناخالص داخلی (GDP) در پیش بینی سرانه و افزایش دمای هوا را نیز مورد محاسبه قرار می دهد.

نمایی از شهر آمستردام

در حالی که به نظر می رسد آخرین نسخه شاخص، نشان دهنده قدرت شهرهای بزرگی همچون نیویورک و لندن است؛ ولی مولفان به بیان نمونه هایی از شهرهای متوسط مانند آمستردام، ملبورن و کپنهاگ نیز اشاره داشته اند و حتی شهرهای کوچکتری مانند ریکیاویک (پایتخت ایسلند) و ولینگتون (پایتخت نیوزیلند) را نیز نادیده نگرفته اند. در حقیقت می توان نتیجه گرفت که درست است اندازه و وسعت شهر فاکتور مهمی است ولی لزوما نتایج شگفت آوری رقم نمی زند.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *