ویزای شینگن – اروپا – Schengen Visa


ویزای شینگن – اروپا – Schengen Visa

شینگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از منظر گردشگری و یا تردد به منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. کشورهای عضو منطقه شینگن هر اندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آنها سهل گیرند، در قبال اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزای شینگن دارند، سخت گیر خواهند بود.

اگرچه منطقه شینگن اصطلاحی رایج در ایران است اما در واقع باید از آن با لفظ منطقه شنگن نام برد. کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن محسوب می‌شوند.

مسافران خارج از منطقه‌ی شینگن می‌توانند با در اختیار داشتن ویزای شینگن، تحت زمان و شرایط مشخصی، به هر یک از کشورهای عضو این پیمان سفر کنند و در آن اقامت داشته باشند.

انواع ویزای شینگن-Types of Schengen visa

۱. ویزای اتحادیه شینگن (USV)

با داشتن «ویزای اتحادیه‌ی شینگن» (Uniform Schengen Visas) مجوز ورود و سفر به کشورهای عضو این پیمان را، برای حداکثر ۹۰ روز در هر ۶ ماه، اخذ می‌کنید. به طبع شروع این تاریخ از لحظه‌ ورود به یکی از این کشورها آغاز می‌شود. این ویزا در اصل همان ویزای توریستی برایگردشگران محسوب می‌شود. از طرفی این نوع از ویزا به چند دسته‌ی دیگر تقسیم می‌شود. این ویزا شامل موارد زیر است:

ویزای نوع A (ویزای ترانزیت فرودگاه)

منظور از این ویزا، «ویزای ترانزیت فرودگاه» (Airport Transit Visa) است. در این صورت، مسافر حق خروج از فرودگاه کشور عضو شینگن را ندارد و تنها می تواند در یکی از فرودگاه‌های عضو این پیمان، هواپیمای خود را عوض کرده و به مقصد کشور دیگری در خارج از منطقه‌ی شینگن برود.

ویزای نوع B (ویزای عبور)

این ویزا نیز نوعی ویزای عبور و ترانزیت است. با داشتن ویزای نوع B، مسافر می‌تواند از خاک کشورهای شینگن، در مدت حداکثر ۵ روز، به مقصدی خارج از این منطقه، گذر کند.

ویزای نوع C (ویزای بازدید)

ویزای نوع C یا ویزای بازدید برای ورود و اقامت در کشورهای عضو اتحادیه‌ی شینگن مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع ویزا حداکثر دارای ۹۰ روز اعتبار می باشد. دریافت‌کنندگان ویزای C با توجه به هدف و شرایط سفر خود، یکی از ۳ نوع ویزای زیر را دریافت می‌کنند:

ویزای یک بار ورود (Single-entry)

همان‌طور که از اسم ویزای یک‌بار ورود مشخص است، این ویزا تنها برای یک‌بار ورود به یکی از کشورهای عضو شینگن اعتبار دارد؛ به این معنی که اعتبار ویزای مسافر به محض ترک کردن کشوری که به آن وارد شده است، فارغ از این‌که مدت آن به پایان رسیده است یا خیر، منقضی خواهد شد.

ویزای دو بار ورود (Double-entry)

ویزای دوبار ورود شرایطی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد، با این تفاوت که مسافر مجوز دو بار وارد شدن به کشورهای شینگن را دارد. به خاطر داشته باشید که استفاده از این شرایط در محدوده‌ زمانی مشخصی قابل اجرا است.

ویزای چند بار ورود (Multiple-entry)

ویزای چندبار ورود مجوز هر چندبار ورود و سفر بین کشورهای عضو شینگن را صادر می‌کند. به این معنی که مسافر می‌تواند به چندین کشور عضو این پیمان سفر کرده و در آن‌ها اقامت داشته باشد. تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی است که برای ۹۰ روز در هر ۶ ماه از سال، اعتبار دارد. همچنین، این ۹۰ روز به محض ورود به هر یک از کشورهای ناحیه‌ی شینگن محاسبه می‌شود.

۲. ویزای اعتباری منطقه محدوده (LTV)

این نوع از ویزا، «ویزای اعتباری منطقه‌ محدوده» (Limited Territorial Validity Visas) نام دارد. این ویزا به شما اجازه می‌دهد که تنها به محدوده‌های مشخصی که در زمان اخذ ویزا اعلام می‌شود، سفر کرده و در آن‌ها اقامت داشته باشید. این ویزا به غیر از مناطق مشخص‌شده، در هیچ منطقه‌ دیگری اعتبار ندارد و دارنده‌ آن مجوز سفر به هیچ‌یک از دیگر مناطق را ندارد. این ویزا بیشتر تحت شرایط خاص، مانند ویزا برای پناهندگان، اعطا می‌شود.

۳. ویزای ملی (NV)

از «ویزای ملی» (National Visas) به عنوان «ویزای نوع D» یاد می‌شود. این ویزا برای افرادی که برای تحصیل، کار یا کسانی که برای مدت‌زمان مشخصی و با هدف معینی، قصد اقامت در کشورهای ناحیه‌ی شینگن را دارند، صادر می‌شود. این ویزا نیز بسته به شرایط و هدف آن می‌تواند یک‌بار ورود یا چندبار ورود باشد و دارنده‌ی آن باید پس از اتمام اعتبار ویزا و پایان دوره‌ تعیین شده، به کشور خود بازگردد. با در اختیار داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بدون نیاز به اخذ روادید دیگری می‌توان به‌ تمامی کشورهای ناحیه‌ شینگن بدون محدودیت سفر کرد. با این توضیحات، داوطلبان این ویزا باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • دانشجویان بین‌المللی که برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای مدتی مشخص و نه بیشتر از یک سال، به کشورهای شینگن سفر می‌کنند.
 • دانشجویان بین‌المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره‌های تحصیلی کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند. به این گروه نیز ویزای یک‌ساله اعطا می‌شود که برای اقامت بیشتر قابل تمدید است.
 • کار کردن یا پژوهش علمی و آموزشی در مراکز تحقیقاتی یا موسسات معتبر کشورهای اتحادیه‌ شینگن. این ویزا با توجه به بررسی سوابق فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود.
 • متخصصانی که با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص و مهارت خود به کشورهای عضو این پیمان سفر می‌کنند؛ برای مثال هنرمندان و ورزشکاران در این گروه قرار می‌گیرند.
 • موارد اضطراری که فرد به دلیل وضعیت پزشکی برای مدت مشخصی قادر به ترک ناحیه‌ شینگن نباشد.

علت وجود ویزای شنگن مولتی چیست؟

در واقع افرادی که قصد سفر به کشورهای عضو شنگن را دارند با هر بار قصد سفر به آن ها، بایستی هزینه های زیادی را دوباره یا چندین باره برای ترجمه مدارک و تکمیل فرم های مربوطه بپردازند. در نتیجه ویزای شنگن مولتی به کمک این افراد می آید و با دارا بودن این نوع از ویزا، دیگر تنها یک بار مجبور به پرداخت هزینه های ترجمه مدارک و فرم ها خواهند شد.

به همراه داشتن ویزای شنگن مولتی نکات مثبت دیگری نیز دارد. اگر شما از آن جمله افرادی باشید که قصد گرفتن اقامت یکی از کشورهای عضو شنگن را دارید، حتما به ویزای نوع C شنگن یا ویزای شنگن مولتی نیاز پیدا می کنید. چرا که با نداشتن این نوع ویزا مجبور خواهید بود که ورود و خروج بیشتری به آن کشور داشته باشید تا بتوانید کارهای مربوط به اقامت خود را انجام دهید. با در دست داشتن ویزای شنگن مولتی می توانید برای مدت زمان بیشتری در آن کشور اقامت داشته و به راحتی کارهای مربوط به اقامت خود را انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن-Required Documents for Schengen visa

تمامی مدارک باید ترجمه شده با مهر باشد

مدارک هویتی

ترجمه شناسنامه ، اصل پاسپورت (حداقل 8 ماه اعتبار داشته باشد) و همه پاسپورتهای باطله

نکته : درصورت ریجکتی قبلی حتما اطلاع داده شود.

مدارک لازم برای هر شغل

موسس یا رئیس شرکت

1-ترجمه آگهی تاسیس ، ترجمه آگهی تغییرات (روی روزنامه رسمی و اسم شخص به عنوان یکی از سهامداران یا رئیس هیئت مدیره یا مدیر عامل و … درج شده باشد). 2-ترجمه سند ملکی با اجاره نامه شرکت (در صورت وجود)

کارمند دولتی

ترجمه قرارداد با ترجمه حکم کارگزینی ، ترجمه لیست بیمه آخرین ماه ، ترجمه فیش حقوقی ، ترجمه گواهی اشتغال به کار (روی سربرگ با ذکر سمت شغلی ، میزان حقوق دریافتی ،سمت شغلی جدیدترین تاریخ )

کارمند شرکت خصوصی

ترجمه گواهی اشتغال به کار (روی سربرگ با ذکر سمت شغلی، میزان حقوق دریافتی به تاریخ روز)، ترجمه لیست بیمه آخرین ماه ، ترجمه فیش حقوقی ، ترجمه آگهی تاسیس شرکت که در آن مشغول به کار است.

شغل آزاد

ترجمه جواز کسب به نام مسافر( تاریخ انقضای جواز حتما چک شود) ، ترجمه سند ملکی یا اجاره نامه ملک (برای گارگران به علاوه جواز کسب صاحب کار) ، ترجمه گواهی اشتغال به کار( روی سربرگ با ذکر سمت شغلی ، میزان حقوق دریافتی به تاریخ روز ) ، ترجمه لیست بیمه آخرین ماه هم الزامی است.

پزشکان

ترجمه کارت نظام پزشکی ، ترجمه جواز طبابت ، ترجمه جواز مطب ( همه مدارک اعتبار داشته باشد)

محصل و دانش آموز

ترجمه گواهی اشتغال به تحصیا روی سربرگ (به تاریخ روز)

زنان خانه دار

(اگر از طرف پدر یا همسر حمایت مالی میشود) ترجمه تعهدنامه محضری مالی و در صورت همراهی فرزند با مادر ترجمه تعه نامه رضایت پدر برای خروج فرزند و (ترجمه مدارک شغلی ، مالی ، ملکی شخص حمایت کننده)

بازنشستگان

ترجمه کارت بازنشستگی ، ترجمه آخرین فیش حقوقی ، ترجمه حکم بازنشستگی

تمکن مالی و گردش حساب

 1. باید به صورت لاتین روی سربرگ بانک همراه با مهر برجسته و امضای بانک
 2. برای سفارت یونان و پرتغال (گردش سه ماهه) برای سفارت اسپانیا (گردش 6 ماهه)
 3. موجودی نهایی باید بالای 40 میلیون باشد و موجودی نهایی گردش حساب باید متناسب گردش 3 ماه گذشته باشد. از واریز یکباره پول به حساب خودداری شود.
 4. تاریخ ارائه تمکن و گردش حساب نباید از یک ماه قبل از وقت سفارت قدیمیتر باشد و در یک روز گرفته شده باشد.
 5. موجودی تمکن و گردش حساب باید برابر باشند. (در صورت گردش داشتن زیاد موجودی حساب 5 میلیون کمتر ایرادی ندارد. بیشتر شده باشد هم موردی ندارد)
 6. موئسس یا رئیس شرکت گردش و تمکن 3 ماهه لاتین داشته باشد.

گذرنامه

همراه داشتن اصل گذرنامه امضا شده با حداقل اعتبار ۶ ماه و چنانچه شینگن در پاسپورتهای قبلی خود داشته اید، اصل پاسپورت ها و کپی شینگن ها نیز لازم است.

عکس

2 قطعه عکس پرسنلی جدید زمینه سفید و تمام رخ ( سایز عکس در بیشتر سفارت ها ۳٫۵ * ۴٫۵ می باشد )

سند ملکی

سند ملکی یا به نام خود مسافر باشد یا به نام شخص دیگری است که وکالتنامه فروشی یا انتقال به نام مسافر است ، سند زمین ، مغازه ، کارگاه و … هم مورد قبول است.

رزرو هتل و یا دعوتنامه

دعوت نامه معتبر از فامیل درجه یک بسیار بهتر است و یا رزرو هتل معتبر. توجه کنید سفارت رزرو هتل از سایت بوکینگ را در بسیاری از موارد مورد قبول قرار نمیدهد.

رزرو پرواز

رزرو پرواز به تاریخ سفر که ویزای شما از آن تاریخ شروع خواهد شد. در بسیاری از سفارت ها نیاز به خرید بلیط هواپیماقطعی نیست اما این مساله بستگی به سیاست سفارت مربوطه خواهد داشت.

بیمه مسافری معتبر

بیمه مسافرتی با حداقل ۳۰۰۰۰ یورو خدمات برای مدت زمان درخواست ویزا

تکمیل اپلیکیشن فرم

برای هر سفارت جداگانه باید فرم درخواست آن تکمیل و روز مصاحبه تحویل سفارت مربوطه شود.

تصویر شینگن قبلی

در صورتی که ویزای شنگن قبلی تا ۳ سال گذشته داشته اید، کپی ویزا و همچنین پاسپورت قبلی را ضمیمه پرونده کنید.

ویزای شینگن به دلایل مختلفی ریجکت میشود که در مقاله دلایل ریجکت ویزای شینگن به بررسی این موارد پرداخته ایم.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *