اعلام آمار اقامت 57 میلیون مسافر و بسته شدن 101 مرکز گردشگری در نوروز93

نخستین نشست خبری "مسعود سلطانی فر" رییس سازمان میراث و گردشگری صبح امروز 17 فروردین ماه به مناسبت تشریح اقدامات ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر برگزار شد.
 

معاون رییس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در طول نوروز 93 گفت: «کارهای امدادی، اطلاع رسانی و امور مربوط به مسائل فرهنگی در طول این مدت انجام شد. در این راستا بازارچه های صنایع دستی به منظور فروش و معرفی این بخش برپا شد. همچنین برگزاری جشنواره های فرهنگی مختلف و نمایشگاه های عکس در استان ها و اجرای برنامه های هنری را شاهد بودیم.»

 

او در ادامه از ساماندهی خانه های استیجاری و نظارت بر روی فعالیت آنها سخن گفت و افزود: «در برخی از استان ها که تعداد خانه های استیجاری آن کمتر است توانستیم نظارت کامل داشته باشیم اما در برخی از استان ها به دلیل زیاد بودن تعداد خانه های استیجاری کنترل کمتری داشتیم که به تبع آن آمار گرفتن از آنها نیز محدودتر بود.»

 

به گفته سلطانی فر، در نوروز 93 برای آنکه آمارهای ارائه شده متناسب با آمارهای جهانی باشد سعی شده اصول UNWTO آمارها بر اساس اقامت مسافران ارائه شود. از این رو از تاریخ 29 اسفند سال 92 تا 15 فروردین سال 93، آمار اقامت در هتل ها، مهمانپذیرها، کمپ ها، منازل استیجاری و سایر اماکن اقامتی حدود 57 میلیون اقامت در شب به ثبت رسیده است.

 

رییس سازمان میراث و گردشگری تاکید کرد: «این آمار تنها شامل بخش هایی می شود که توان و قابلیت شمارش آن را داشتیم ولی واضح است که بسیاری از مسافران در منازل اقوام و یا منازل استیجاری خارج از نظارت ما اقامت داشتند و بسیاری نیز در چادرهایی اقامت داشتند که خارج از کنترل و شمارش ما بود از این رو آمار اعلام شده تنها شامل بخش هایی است که تحت نظارت ستاد هماهنگی سفر بوده است.»

 

او دراین خصوص فعالیت منازل استیجاری و سایر بخش های فعال در حوزه اقامت مسافران نوروزی که خارج از شمارش ستاد هماهنگی سفر بوده است اظهار کرد: «برای مثال در مشهد حدود 2 هزار منزل استیجاری فعال است که حدود 500 منزل تحت نظارت هستند. از دیگر سو بیشترین اقامت کنندگان در چادرهای مسافرتی و کمپ ها بودند که شمارش بسیاری از آنها نیز از دست ما خارج بود.»

 

در این میان به گفته سلطانی فر، حدود 14 درصد اقامت مسافران نوروزی در مدارس و واحدهای مربوط به آموزش و پرورش انجام شده است و سهم هتل ها، هتل آپارتمان ها و مهمانپذیرها از مسافران نوروزی تنها 8 درصد بوده است. منازل استیجاری نیز 17 درصد مسافران نوروزی را اسکان دادند.

 

101 مرکز گردشگری تعطیل و تعلیق شد

معاون رییس جمهور همچنین به نظارت های انجام شده بر روی مراکز گردشگری اشاره کرد و گفت: «در طول نوروز بیش از 35 هزار مورد نظارت حضوری انجام شد که در طول این بازدیدها 101 مرکز تعطیل و تعلیق شدند. در این میان 81 مورد مراکز اقامتی، 4 مورد دفاتر خدمات مسافرتی و 16 مورد مراکز پذیرایی بودند.»

 

گرانی سفر با توزیع آن در سال رفع شود

رییس سازمان میراث و گردشگری در پاسخ به سئوال خبرنگار CHN مبنی بر بررسی دلایل بالا بودن هزینه های سفر در کشور گفت: «یکی از مشکلات ما در گردشگری کمبود هتل است چنانکه وضعیت اقامتی مناسبی در بسیاری از شهرها وجود ندارد. با این وجود هتلهای مشهد در طول نوروز با ضریب اشغال 75 درصد فعالیت کردند و اهواز نیز با وجود مسافران بسیاری که داشت هتلهایش پر نشد. حتا 20 تا 30 درصد ظرفیت هتلهای کیش نیز خالی بود. این امور نشان از آن دارد که باید زمان مسافرت را به نوعی تنظیم کنیم که همه فشارها در این ایام نباشد.»

 

او افزود: «این واقعیت است که هزینه سفر با کیفیت خوب در مقایسه با سفرهای خارجی بالاست. به طول مثال سفر 5 روزه به اصفهان، شیراز یا کیش و اقامت در هتل 4 یا 5 ستاره حدود 2 میلیون تومان می شود این درحالی است که تور یک هفته ای به کشورهای همسایه حدود 1میلیون و 500 هزار تومان می شود. چراکه زمان پرمسافر ما با زمان کم مسافر آنها همزمان است از این رو تا 50 درصد تخفیف هم ارائه می دهند. مطمئنا مسافران سفر خارجی را ترجیح می دهند.»

 

سلطانی فر پیشنهاد داد، برای تنظیم زمان کم مسافر و پر مسافر در کشور، تعطیلات یک هفته ای میان ترم های تحصیلی در زمستان از سر گرفته شود تا مردم بتوانند در طول سال به سفر بروند.

 

30 میلیون بازدید کننده میراث و گردشگری

به گفته سلطانی فر، در طول نوروز 93، بیش از 30 میلیون بازدید از مراکز تاریخی و توریستی انجام شده است که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص نامگذاری سال به نام " اقتصاد- فرهنگ – عزم ملی و مدیریت جهادی" ، این نام برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سالی پرمعنا خواهد بود و عزم خود را برای تحقق آن جزم کرده ایم.

 

او همچنین به تشکیل کمیته ای در سازمان میراث و گردشگری اشاره کرد که از روز گذشته شکل گرفته است و قرار است با بررسی ظرفیتهای موجود، فرمایشات مقام معظم رهبری را تحقق بخشد. در این راستا رویکرد سازمان میراث و گردشگری رویکرد فعال کردن اقتصاد و فرهنگ است که با مشارکت بخش خصوصی محقق خواهد شد.

 

معاون رییس جمهور با اشاره به لزوم بازگشت کارشناسان خبره که طی 8 سال گذشته سازمان را ترک کرده اند یا کنار گذاشته شده اند تصریح کرد: «قصد داریم با بازگرداندن کارشناسان به سازمان میراث و گردشگری جایگاه سازمان را ارتقا داده و توسعه فرهنگی و اقتصادی را شاهد باشیم.»

 

استان های پر مسافر

به گفته سلطانی فر، استانهای خوزستان، فارس، هرمزگان، مازندران و خراسان رضوی بیشترین تعداد مسافران نوروزی را داشتند.

 

احداث سرویس های بهداشتی

یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این نشست خبری احداث سرویس های بهداشتی بین راهی بود که سلطانی فر در این خصوص گفت: «احداث هزار سرویس بهداشتی که از سوی مسئولان قبلی سازمان میراث و گردشگری مطرح شده بود هرچند در مرحله نخست طنز آلود به نظر می رسد ولی ضروری است. در این میان تاکنون 554 سرویس از آنها ساخته شده اند اما به دلیل نامناسب بودن مکان نمایی آنها کامل نشده اند.»

 

او پیشنهاد داد تا سایر سرویس های بهداشتی در کنار پمپ بنزین ها و رستورانهای بین راهی ساخته شوند تا هم به لحاظ آب و برق تامین شوند هم جانمایی درستی داشته باشند.

 

بیمه سفر در دست اقدام

"مرتضی رحمانی موحد" معاون گردشگری نیز در این نشست اطلاعاتی ارائه داد. از آنجمله می توان به بیمه مسافرتی اشاره کرد که در خصوص انواع آن گفت: «بیمه سفر، بیمه لغو سفر و بیمه اعتبار سفر مد نظر معاونت گردشگری است به زودی فعال خواهد شد.»

 

به گفته او تردد جاده ای نباید به عنوان سفر محسوب شود از این رو سفر باید دارای بیمه خاص خود باشد که به زودی عملیاتی می شود

 

دیدگاهی بگذارید