وضعیت مبهم هتل آسمان و ارگ کریمخانی پشت اتاق جلسات!

چندی است که ماجرای دراز کردن پای هتل آسمان از گلیم ارگ کریخمانی با آمدن مصیب امیری در مدیریت اداره میراث‌فرهنگی استان فارس از حالت انکار درآمده و ‌شکل گفت و گو و تعامل به خود گرفته است. تعاملی که در قالب جلسات متعدد نزدیک به ۳ ماه پشت درهای بسته انجام گرفته و پیگیری‌های CHN هم برای رسیدن به پاسخ مشخص به نتیجه‌ای نرسیده است.
 

نزدیک به یکسال از پیگیری ارتفاع غیرمجاز هتل آسمان بر فراز و حریم ارگ کریمخانی می‌گذرد اما هنوز سایه سنگین‌ این هتل از سر ارگ کریمخانی حذف نشده، مدیر کل یونسکو پس از بازدید از مجموعه زندیه به متولیان میراث‌فرهنگی هشدار می‌دهد که پرونده مجموعه زندیه با ارتفاع فعلی هتل آسمان  به‌هیچ وجه راهی یونسکو نمی‌شود اما با وجود گفته‌های ایرینا بووکوا و انتقادهای جدی کارشناسان هیچگونه عزم جدی برای حل مشکل از سوی مسئولان میراث‌فرهنگی مشاهده نمی‌شود. چراکه بیش از یکسال از پیگیری خبرنگار CHN از پرونده مجموعه زندیه می‌گذرد اما هر بار که از متولیان میراث‌فرهنگی راجع به وضعیت ارگ کریمخانی و هتل آسمان سوال پرسیده می‌شود تنها این جمله مطرح می‌شود؛ « موضوع در حال بررسی است».

 

بررسی‌هایی که از نظر مدیران میراث‌فرهنگی استان فارس به‌معنای تخلف مالکان و سازنده هتل نبوده و سمت و سوی پیگیری‌ها بیشتر متوجه نوع مجوز و صادرکنندگان آن خواهد شد.   

 

آنطور که مسئولان فعلی میراث‌فرهنگی استان فارس می‌گویند، مالک هتل آسمان بر اساس مجوز و نقشه‌های امضاء شده هتل را احداث کرده و این موضوعی نیست که بتوان از مالک و احداث هتل خرده‌ای گرفت.

 

این درحالی است که وقتی از «حمید سجادیان» مالک هتل آسمان راجع به نقص حریم مجموعه زندیه و افرادی که مجوز هتل را داده‌اند سوال می‌شود، اینگونه می‌گوید: مجوز هتل در سال 79 داده شده و در آن زمان حرفی از پرونده مجموعه زندیه و رفتن آن به یونسکو وجود نداشت. ضمن آنکه هیچگونه اطلاعی از کارشناسی که مجوز هتل را با این ارتفاع داده ندارم.

 

سجادیان می‌گوید: درحال‌حاضر نه من مقصر هستم نه میراث‌فرهنگی. بنابراین جستجوی مجوزدهندگان هتل تنها یادآور این ضرب‌المثل عامیانه است. کی بود؟ کی بود؟ من نبودم!

 

او می گوید: امیدوارم این مشکل با تعامل دوسویه و مثبت میراث‌فرهنگی و مالک حل شود چرا که در این سالها ما و میراث‌فرهنگی نه‌تنها در مقابل هم نبوده‌ایم که در کنار هم همچنان ایستاده‌ایم. هم‌اکنون نیز طبق ضوابط و قوانین جاری این مشکل را حل خواهیم کرد.

 

این درحالی است که چندی پیش خبرنگار CHN انتقاد مدیرکل یونسکو از مجموعه زندیه را با رییس سازمان میراث‌فرهنگی در میان گذاشت اما او گفت: ساخت هتل آسمان متوقف شده و خبرنگاران آب و روغن اش را زیاد می‌کنند.

 

اظهارنظری که وضعیت نامشخص پرونده مجموعه زندیه را بیش از پیش در ابهام فرو برد و این احتمال که پرونده مجموعه زندیه راهی یونسکو نشود را تقویت کرد.

 

دیدگاهی بگذارید