یاسوج؛ مسیری به انتخاب شما

برای این سفر از بهبهان، شیراز، اصفهان و بوشهر می‌توانید به یاسوج برسید. اگر از اصفهان عبور می‌کنید، می‌توانید از شهرضا، سمیرم و سی‌سخت وارد استان شوید. اگر از شیراز به طرف یاسوج می‌روید، دو راه پیش روی شماست؛ شیراز، اردکان و شیراز، کازرون، نورآباد. هر کدام از این مسیرها جذابیت‌های خاص خود را دارد.
 

در مسیر اردکان (سپیدان) آبشار مارگون را سر راه دارید و در مسیر کازرون چندین اثر مهم مانند غار شاپور، شهر بیشاپور و دریاچه پریشان را نزدیک کازرون و چند نقش برجسته ساسانی نزدیک نورآباد خواهید داشت.

 

در یاسوج برای اقامت انتخاب‌های مناسبی وجود دارد. هتل آزادی، مجتمع جهانگردی و هتل ارم. در سی‌سخت و نزدیک به دنا هم کمپ کوهنوردی هست.

 

با سفر به شیراز دل‌تان را بهاری کنید

حالا که عازم یاسوج هستید، ممکن است بخشی از زمان سفر را هم به شیراز اختصاص بدهید چون فاصله این دو شهر به 200 کیلومتر نمی‌رسد.

 

شیراز شهری است که اگر هر سال هم بروید، به نظرتان تکراری نمی‌آید. حافظیه و سعدیه خود به تنهایی باعث می‌شود که شبانه سوار اتوبوس شوید و به طرف شیراز بروید.

 

اشاره‌ای به دیدنی‌های شهر شیراز می‌شود که اگر پیش از این جایی از قلم افتاده، در این سفر ببینید.

 

ارگ کریم‌خانی که نماد پایتختی شیراز در دوران دلاور زند است و آغامحمدخان از ستون‌هایش نیز نگذشت و دو ستون آن در ایوان تخت مرمر کاخ گلستان نصب شده است. آرامگاه عبدا... خفیف معروف به شیخ کبیر، از پیشگامان تصوف در ایران که هم‌زمان با منصور حلاج و جنید بغدادی می‌زیست. باغ نظر که مربوط به دوره زندیه می‌شود و محل پذیرش سفرا بود و اینک به عنوان موزه پارس پذیرای مردم است. تزیینات بنا به‌ویژه نقاشی کریم‌خان زند در حال قلیان کشیدن را باید دید.

 

حمام وکیل از دیگر بناهای مهم دوره زندیه است که از زیباترین و بزرگ‌ترین گرمابه‌های سنتی محسوب می‌شود. آب‌انبار وکیل در کنار حمام یکی از چهار آب‌انباری است که به دستور کریم‌خان در شیراز ساخته شد. آب‌انبارهای دیگر در کنار حافظیه، تکیه هفت‌تنان و دیوانخانه قرار دارند. مسجد وکیل، زیباترین بنای بازمانده از عصر کریم‌خان است. تمامی این عناصر هم‌جوار بازار وکیل هستند. بنابراین این مسیر با سرای مشیر و فالوده شیرازی در بازار یا پشت بنای ارگ کامل می‌شود.

 

همین مسیر را اگر در خیابان لطفعلی‌خان زند ادامه بدهید، مدرسه خان، مرکز تعلیمات مذهبی شیراز را می‌بینید که برای مجالس وعظ ملاصدرا ساخته شد. پس از آن با دیدن خانه نصیرالملک، مسجد نصیرالملک و عمارت نارنجستان، بازدید رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. مسجد نصیرالملک یکی از زیباترین بناهای مذهبی و نارنجستان یکی از نمونه‌های خوب خانه‌‌باغ‌های شیراز است.

 

در شیراز مسیرهای دیگری هم می‌توان طراحی کرد. مسجد جامع عتیق که درسفرنامه ابن بطوطه به سال 725 قمری به آن اشاره شده است. آرامگاه شاه‌چراغ جایی برای سخن نمی‌گذارد، مسجد نو یا مسجد اتابک، موزه هنر مشکین‌فام واقع در خانه فروغ‌الملک؛ مسجد مشیرالملک، کلیسای ارمنی و امامزاده سید تاج‌الدین غریب را می‌توان به عنوان مسیر دوم در نظر گرفت.

 

تکیه هفت‌تنان در دامنه کوه چهل مقام، آرامگاه شاه شجاع که در اشعار حافظ از وی بسیار نام برده شده و گهواره دید که روی کوه چهل مقام ساخته شده و چاه مرتاض علی که کمی بالاتر از گهواره دید قرار دارد. تنگه الله‌اکبر و دروازه قرآن؛ آرامگاه خواجوی کرمانی از شاعران معروف، آرامگاه باباکوهی، عارف قرن چهارم؛ باغ دلگشا و باغ ارم از دیگر دیدنی‌های شهر شیراز هستند. با دیدن مکانی چون باغ‌های ارم و دلگشا و آرامگاه‌های شعرا و عرفا، دل‌تان بهاری خواهد شد.

دیدگاهی بگذارید