روز جهانی گردشگری


روز جهانی گردشگری

۵ مهر مصادف با ۲۷ سپتامبر به عنوان روز جهانی گردشگری و توریسم انتخاب شده است. انتخاب یک روز برای گردشگری برای توجه بیشتر به این صنعت و تلاش برای توسعه و گسترش توریسم و گردشگری صورت گرفته و هر ساله در این روز برنامه ها و همایش های متعددی در کشورهای مختلف دنیا برگزار می شود.

چرا ۲۷ سپتامبر؟

دلیل انتخاب ۲۷ سپتامبر این است که در این روز، فصل سفر در نیم کره شمالی پایان می یابد و در نیمکره جنوبی آغاز می شود. در این زمان بسیاری از مردم در سراسر جهان به سفر و گشت و گذار  فکر می کنند.

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)

سازمان جهانی گردشگری به اختصار (UNWTO) مستقر در شهر مادرید اسپانیا، یکی از نمایندگی‌های سازمان ملل است که وظیفه هدایت صنعت گردشگری را دارد. سازمان جهانی گردشگری به عنوان محل گفتگوی کشورها درباره سیاست‌ها و تجارب عملی آنها درباره دانش گردشگری است. این سازمان نقش مرکزی و مهمی در ترفیع وضعیت تعهد و توانایی‌های موجود کشورهای در حال توسعه در زمینه گردشگری دارد.

توسعه جهانگردی برای رشد اقتصادی و اجتماعی

جهانگردی دارای خاصیّت ویژه‌ای است كه می‌توان آن را به منزله ی نیروی محرك توسعه اقتصادی در تمام كشورها محسوب داشت. هیچ كشوری را نمی‌توان یافت كه فاقد مواد اولیّه لازم برای توسعه جهانگردی باشد. آنچه كه كشورها را از هم متمایز می‌سازد، خود به تنهایی جاذبه جهانگردی به شمار می‌رود. طرحهای جهانگردی در كشورهای در حال توسعه از طریق ارائه كمك‌های فنی و مالی به طور وسیعی از طرف بیشتر سازمانهای مالی بین‌‌المللی و دفاتر تأمین‌كننده كمكهای اقتصادی و مالی جهانی مورد حمایت قرار گرفته است.

روز جهانی گردشگری ۲۰۱۸ | گردشگری و تحول دیجیتالی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال جاری شعار “گردشگری و تحول دیجیتالی” را به این روز اختصاص داده و شهر بوداپست در کشور مجارستان، میزبانیِ نشست سالیانه این روز را بر عهده گرفته است.سازمان جهانی جهانگردی، پیشرفت های دیجیتال و نوآوری را به عنوان بخشی از راه حل چالش رشد پایدار و مسئولانه گردشگری می داند.روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۸  زمانی برای بررسی فرصت هایی است که از طریق پیشرفت های تکنولوژیکی از جمله کلان داده ها، هوش مصنوعی و سیستم عامل های دیجیتالی پیش روی گردشگری قرار می گیرد.

 اشتراک گذاری این مطلب


دیدگاهتان را بنویسید