سرآب نیلوفر


سرآب نیلوفر

سرآب نیلوفر (معمولا به غلط سراب نیلوفر نوشته می‌شود) دریاچهٔ کوچکی است که در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه قرار گرفته‌است. این دریاچه تا اواسط دههٔ هشتاد مملو از گل‌های نیلوفر آبی بود و در فصول گرم سال غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشاند. سرآب نیلوفر ۵۵اُمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی از ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته‌است. اطراف این سرآب تأسیسات رفاهی گردشگری و پارک احداث شده‌است. این دریاچه در ارتفاع ۲۵ متری از سطح دریا قرار داشته و مساحتی در حدود ۱۳۳۱ هکتار را به خود اختصاص داده است. عمق سرآب نیلوفر در نقاط مختلف آن متفاوت می باشد که این مقدار در عمیق ترین بخش ها تا ۳۲ متر می رسد.

دریاچه سرآب نیلوفر

ویژگیها

ویژگی منحصر به فرد سرآب نیلوفر وجود گل های نیلوفر آبی در این دریاچه می باشد. گل هایی که در فصل بهار و تابستان برگ های خود را روی سطح آب پراکنده کرده و با گل های سفید رنگ خود جلوه خاصی را به این تفرجگاه می افزایند. همچنین آب زلال و شفاف این دریاچه موجب می شود تا ساقه های گل های نیلوفر را نیز در داخل آب مشاهده کرده و همچنین حرکت آن ها را همراه با حرکت آب دریاچه به وضوح ببینیم. چندین چشمه جوشان در اعماق دریاچه وجود دارند که آب را به درون دریاچه هدایت می کنند.

دریاچه سرآب نیلوفر

خشکسالی سرآب نیلوفر

سال ۱۳۹۰ بود که نشانه هایی از خشک شدن سرآب نیلوفر پدیدار شدند. این نشانه ها در اثر بروز خشکسالی به وجود آمدند و روز به روز جان این دریاچه را گرفتند تا اینکه در برهه ای از زمان، سرآب نیلوفر به طور کامل خشک شد. پس از مدتی با بارش باران بالاخره این دریاچه جانی تازه گرفت.

 اشتراک گذاری این مطلب


دیدگاهتان را بنویسید